Jak w 2020 transportować ponadgabaryty na sto procent! - transportowy

transport wielkogabarytowy

Transport ponadgabarytowy przyszłością spedycyjną

Tak zwany transport ciężki to jedno z tych zadań, które dla firm spedycyjnych jest trudne do wykonania. By realizować bowiem szeroko rozumiany skuteczny transport ponadgabarytowy należy posiadać nie tylko od

Jak w 2020  transportować ponadgabaryty na sto procent! - transportowy transport wielkogabarytowy
powiedni sprzęt, ale i doświadczenie. Warto zatem przed realizacją tego typu zadania zorientować się, czy spedytor posiada właściwe kwalifikacje. Co prawda w każdym transporcie to osoba przewożąca odpowiada za to, aby przesyłka dotarła bezpiecznie na miejsce, lecz ewentualne straty poniesie jednak klient. Dobrze jest więc dopilnować jak najlepiej całego procesu. Współcześnie dużą popularnością cieszy się chociażby transport maszyn. Jak łatwo się bowiem domyśleć, niejednokrotnie taki sprzęt musi wykonać swoją pracę w innym miejscu, niż zazwyczaj. Wówczas konieczne jest przewiezienie maszyny. Ciężko też nie zauważyć, że tego typu sytuacje zdarzają się coraz częściej. Dlatego też można śmiało założyć, że transporty ponadgabarytowe, będą cieszyć się coraz większym wzięciem wśród klientów.


Transport ponadgabarytowy to gałąź transportu koncentrująca

Transport ponadgabarytowy to gałąź transportu koncentrująca się na towarach, które są zbyt szerokie, wysokie, długie lub ciężkie, by móc transportować je w normalnych warunkach. Przekroczenie konkretnych wartości, które określone są w prawie drogowym, zawsze wiąże się z koniecznością specjalnej organizacji transportu danego towaru. I dotyczy to zarówno transportu lądowego, jak i morskiego.
A kto takim transportem się zajmuje? Uprawnienia takie posiadają wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Są to przewoźnicy doskonale znający przepisy prawa, dysponujący odpowiednią flotą oraz doświadczeniem. Tylko oni mogą oferować transport ciężki, w tym transport maszyn budowlanych, magazynów, czy zbiorników. Zanim jednak do niego przystąpią, kierują do odpowiednich organów wnioski o zezwolenie. W nich muszą zawrzeć wszystkie informacje związane z organizacją, w tym także różnego rodzaju ekspertyzy dotyczące stanu dróg na wyznaczonej trasie.
Jak więc widać ten rodzaj transportu zawsze wiąże się ze specjalnym traktowaniem.


Z tego też powodu wydawane zezwolenia

Jak w praktyce wygląda transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej?
Co zrobić, jeżeli nasza przesyłka nie mieści się w standardowych gabarytach? Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne firmy logistyczne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.


Branża transportowa jest silnie uzależniona od

Branża transportowa jest silnie uzależniona od aktualnego na świecie stanu gospodarki. W ostatnich kilku latach, wraz z rozwojem gospodarczym większości państw i wzmożonymi obrotami handlowymi przeżywała prawdziwy rozkwit. Na znaczeniu zyskiwały wszystkie rodzaje transportu: od tych najmniejszych, jak małe przewozy kurierskie, aż po największe, na przykład przewóz towarów drogą morską w ogromnych kontenerowcach.
Przykładem jednej z dziedzin w tej branży, która również odnotowała wzrost popytu, jest transport ponadgabarytowy. Opiera się on na wielkich pojazdach o określonych minimalnych wymiarach, które co do zasady poruszają się po drogach publicznych. Przed rozpoczęciem przewozu spedytor musi dokładnie zweryfikować, czy proponowana trasa nadaje się do użycia przez konkretny środek transportu.
Co konkretnie wchodzi w zakres "transportu ponadgabarytowego"? Między innymi transport maszyn - na przykład budowlanych, rolniczych, których duże gabaryty bądź specyficzne właściwości uniemożliwiają podróż na kołach. Wlicza się też tutaj transport ciężki, czyli przewóz innych ładunków o bardzo dużych gabarytach - na przykład wielkich elementów konstrukcyjnych używanych na budowach.
Transport ponadgabarytowy zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem, i nic nie zapowiada, aby miało się to szybko zmienić. W związku z tym pracownicy posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów z tej kategorii z pewnością będą mogli liczyć na wzięcie pracodawców.



© 2019 http://transportowy.angielski.wlocl.pl/